Između 4. i 15. mjeseca vaša beba će naučiti kako da sjedi kao i kako da napravi svoje prve samostalne korake. Za vrijeme ovog uzbudljivog perioda, potrebno je da ohrabrite svoju bebu da napravi prve korake kroz jednostavne igre i pohvale što je više moguće.
Faza 1.
Sadržaj:
Sjedenje (4-7 mjeseci)
Nakon što vaša beba počne samostalno da sjedi, počinje razvijanje mišića koji će joj kasnije pomoći i da samostalno stoji. U ovom periodu bebu učite da što više samostalno sjedi, tako što ćete sa njom igrati igre dodavanja lopte ili jednostavne igre slaganja dok beba sjedi.
Faza 2.
Puzanje (7-10 mjeseci)
U ovom periodu za bebu je jako važno da nauči kako da istovremeno pomjera ruke i noge. Ove vještine će vašim mališanima posebno značiti u periodu kada budu učili hodati. Podstaknite bebu da puže što više tako što ćete je pohvaliti i obrabriti za svaki učinjen pokret.
Faza 3.
Podizanje (8 mjeseci)
Sada kada su snažnije i radoznalije, bebe ubrzo počinju da se podižu na noge pridržavajući se za namještaj ili roditelje. U ovom periodu potrebno je da im pomognete da pravilno održavaju ravnotežu. Pomozite im da se podignu sami, a zatim im pokažite kako da saviju svoja koljena i tako se spuste na pod. Ovako ćete im pomoći da ublaže bol pri padu kada budu počinjali da prave svoje prve korake.
Faza 4.
Hodanje uz pomoć roditelja (8-9 mjeseci)
Bebe ubrzo nakon što se same podignu i ostvare ravnotežu, često nastoje i da same naprave svoje prve korake držeći vas za ruku. Na taj način oslobodiće se straha da kasnije i sami pokušaju. Vježbajte što je više moguće, jer što više vremena provedu na nogama, osjećaće se sigurnijim da sami naprave prvi korak.
Faza 5.
Pridržavanje uz zidove (8-9 mjeseci)
U ovoj fazi beba već počinje da hoda pridržavajući se uz zidove i namještaj. Kako je u ovoj fazi vaša beba sve pokretnija, pobrinite se da je da je vaš životni prostor potpuno bezbjedan i siguran.
Faza 6.
Samostalno stajanje (9-12)
Ako je vaša beba počela samostalno da stoji, znači da je razvila dovoljno osjećaja za ravnotežu kako bi uskoro mogla i da hoda. Sada je bitno da je ohrabrite i pomognete da što više stoji. Sjednite sa bebom na pod, zatim zajedno ustanite. Mjerite vrijeme koliko dugo može da stoji i pohvalite je nakon svakog pokušaja.
Faza 7.
Prvi samostalni koraci (9-12 mjeseci)
Do prvih samostalnih koraka bebe potrebno je mnogo pohvale i ohrabrenja. Dok sjedite pridržavajte bebu i pomozite joj dok sama ne uspostavi ravnotežu, a kada se to desi pustite da hoda sama.
Faza 8.
Hodanje (12-15 mjeseci)
Do ove faze potrebno je nebrojno puno pokušaja i padova. Imajte na umu da neke bebe u ovom periodu više vole da puzaju ili se još uvijek ne osjećaju dovoljno sigurnim da same prohodaju. U ovom periodu izbjegavajte da ih postavljate u sjedeći položaj, već ih podstaknite da se podignu na noge i sami pokušaju napraviti korake.