Tako mi se jede… ČOKOLADA!
Gotovo da nema trudnice koja u nekoj fazi trudnoće ne počne da izvoljeva u pogledu hrane. Nekima se silno jede slano, neke pak mogu da smažu cijelu čokoladu za deset minuta. Evo zbog čega je to tako…
Postoji mnogo razloga zbog kojih trudnice žude za hranom. Najjednostavnije objašnjenje svodi se na to da tijelo u trudnoći “radi” dvadeset četiri časa dnevno kako bi beba bila zdrava. Ponekad je u pitanju jednostavno potreba organizma za određenim kalorijama i vitaminima tokom trudnoće.
Kada ste u drugom stanju, dešava se da želite da probate hranu za koju ste mislili da je nikad nećete ni približiti ustima. Možda će čak i vegetarijanka da pojede meso. Sve ovo su znaci da je tijelu potrebna “podrška” kalorija jer vaša bebica raste. Mnoge od vas misle da je najbolje rješenje da se prepustite trudničkim prohtjevima. Ukoliko ste jedna od njih, uživajte u raznovrsnoj hrani, ali nemojte pretjerivati.
Nije baš najzdravije sjesti i pojesti cijelu čokoladnu tortu! Uživajte u manjim porcijama, jedno parče će biti sasvim dovoljno. Tokom trudnoće hormoni će činiti mnoge interesantne stvari i biti uzrok nekim “čudnim” žudnjama. U rijetkim slučajevima dešava se da trudnice osjete potrebu za ukusom zemlje ili leda. Medicinski rečeno, ovo je “pika” stanje koje se odlikuje manjkom gvožđa.
Ukoliko spadate u onu grupu žena koje ipak žude za čokoladom, potrebno vam je više vitamina B. Jednom riječju, svaka vaša žudnja je potreba za nekim od proteina i to je sasvim normalna pojava, sem u “pika” slučajevima kada bi bilo poželjno da se obratite ljekaru.
Sem ukusa zemlje i leda, tipično za ovu pojavu jeste i potreba za zrnevljem kafe, zubnom pastom, malterom i bojom. Zapamtite, čak i one “najčudnije” žudnje možete regulisati uz malo obazrivosti u ishrani. Mada, povremeno “prelaženje granica” nije na odmet, ipak ste trudni…
Šta je to pika?
Sadržaj:
U desetoj sedmici trudnoće trebalo bi da obratite pažnju na svoje trudničke žudnje, jer u ovom periodu pojedine žene dospijevaju u takozvano “pika” stanje. Karakteristično za ovu pojavu jeste to što se tada javlja potreba za neorganskim materijama kao što su glina, kreda ili omekšivač za veš. Ovo stanje je veoma nezdravo i sudeći po mišljenjima istraživača radi se o nedostatku gvožđa ili cinka u organizmu. Ukoliko osjetite potrebu za nejestivim supstancama, odmah se obratite ljekaru. Nemojte se prepuštati tim žudnjama, jer vas one mogu “odvesti” do trovanja ili bakterioloških bolesti. Regulisanjem ishrane ljekar će normalizovati vaše stanje i vi ćete ponovo uživati u čarima trudničkih žudnji.
8 najčešćih namirnica za kojima žude trudnice
1. Čokolada
Šta to znači?
Potreban vam je magnezijum. Poznato je da je magnezijum “pomoćni molekul” koji izaziva sve biohemijske reakcije u ljudskom tijelu. Obratite pažnju na drugu stranu priče – čokolada je izvor obogaćen flavonom i galskom kiselinom, a oboje imaju značajnu ulogu u zaštiti kardiovaskularnog sistema. Sto grama čokolade dnevno je sasvim dovoljno, svakodnevno konzumiranje veće količine nikako nije preporučljivo.
2. Šećer
Ništa kao šećer ne kvari vaše zube i ne utiče na povećanje tjelesne mase. Biti debela nije kul sem ako ste sumo rvačica ili prvakinja u broju pojedenih pljeskavica! Žudnja za šećerom je jednostavno potreba vašeg tijela za nekim od navedenih hranljivih materija: hrom, ugljenik, fosfor i sumpor.
3. Alkohol
Jedino alkoholno piće za koje se tvrdi da poboljšava vaše zdravlje jeste crveno vino i to – jedna čaša dnevno. Svaka mjera veća od te je štetna. Uživanje alkohola, polako ali sigurno, ugrožava zdravlje. Posljedice su nemogućnost samokontrole, loše ponašanje u društvu i neizbježan mamurluk. Poštujte svoje tijelo i fokusirajte se na materije koje sadrže proteine, kalcijum, kalijum i glutamin.
4. Zaslađeni gazirani napici
Sadrže mnogo šećera, boje, kofeina i drugih kancerogenih supstanci. Ni u jednoj limenci nećete pronaći nijedan od vitamina, minerala ili proteina. Uostalom, na svakoj limenci piše ZABRANJENO ZA TRUDNICE I DOJILJE! Zašto bi bilo ako je zdravo? I dalje žudite za gaziranim?
5. So i slana hrana
Ukoliko imate ili ste ikada imali ikakvih problema sa bubrezima, konzumiranje soli može rezultirati katastrofalnim posljedicama! Jedna četvrtina kafene kašičice soli u toku jednog dana sasvim je dovoljna. Žudnju za soli pokušajte da zamijenite namirnicama koje sadrže hlorid.
6. Cigarete (nikotin)
DA! Cigarete su jako loše! One su broj jedan na listi uzroka smrtnosti u svijetu. Ako ste pušač, natjerajte se da prestanete i pomozite sebi. Pokušajte da potrebu za nikotinom zamijenite zdravom hranom koja sadrži mnogo silicijuma ili tirozina.
7. Brza hrana
Masna, nauljena hrana stvara mast oko srca koja može biti uzrok potencijalnom srčanom udaru. Jedan od razloga žudnje za masnom hranom jeste izgladnjivanje. Vašem tijelu su potrebne neke masti koje se unose redovnim obrocima. Ukoliko nemate apetita ili vam je pak prevelik, najbolje rješenje jeste da jedan obrok podijelite na dva manja koja ćete pojesti u razmaku od, recimo, sat vremena. Poželjno bi bilo kada biste u svoj dnevni jelovnik uvrstili hranu bogatu kalcijumom umjesto premasnih pljeskavica.
8. Kisela hrana
Hrana koja sadrži kiseline izaziva gorušicu, stomačne i crijevne tegobe, bljutavost u ustima i loše varenje. Zašto? Zato što se nakon konzumiranja kisele hrane vaše tijelo bori sa tim istim kiselinama. Neke od njih će čak ostati “učaurene” u tijelu i čekaće pravu priliku da “napadnu”. Stoga, naš savjet je da kiselu hranu zamijenite namirnicama bogatim magnezijumom.
TIPOVI NAMJERNICA:
Avenin:
- ovsene pločice sa medom ili sušenim voćem
- zobena kaša (ovsena)
Kalcijum:
- brokoli
- francuski peršun
- mahunarke
- mlijeko, sir
- susam
Hlorid:
- kozje mlijeko
- riba
- morska so
Hrom:
- brokoli
- grožđe
- sir
- pasulj
- teleća jetra
- piletina
Glutamin:
- svjež sok od kupusa
Magenzijum:
- orašasto voće
- sjemenke
- mahunarke
- voće
Fosfor:
- piletina
- junetina
- jetra
- živinsko meso (perad)
- riba
- jaja
- mliječni proizvodi
- jezgrasto voće
- mahunarke
- žitarice
Kalijum:
- crne masline
- alge
- rukola
Proteini:
- meso
- morski plodovi
- perad
- mliječni proizvodi
- orašasto voće
Silicijum:
- orašasto voće
- sjemenke
Sumpor:
- trešnje
- ren
- kupusarke
- kelj
Triptofan:
- sir
- džigerica
- jagnjetina
- špinat
- slatki krompir
- suho grožđe
Tirozin:
- namirnice bogate vitaminom C
- narandža
- zeleno i crveno voće
Znate li šta je to HAPTONOMIJA?
Riječ je o nauci koja proučava ulogu dodira na još nerođeno dijete. Mnoge žene iznijele su svoja iskustva o toj dvosmjernoj komunikaciji: između majke i bebe u njenom stomaku uspostavlja se takav odnos da majka može dodirom da podstakne bebu da se popne ili siđe u njenoj utrobi (iako se smatra da se na mišić materice ne može djelovati voljom). I budući otac takođe može dodirom da stupi u kontakt sa svojim još nerođenim djetetom, napipavajući ga kroz trbušni zid majke. Dijete odgovara tako što se samo pomjera na mjesto na koje ga “pozivaju” i to pomjeranje je veoma primjetno. Iz te međusobne razmjene rađa se prva komunikacija.