Kašalj kod djece: vrste i liječenje

kasalj-kod-djece

Suhi, zreli, uz otežano disanje, intenzivan ili blaži. Pričamo naravno o kašlju, koji mnogim roditeljima izaziva strah i glavobolju. Iako zvukovi koje prouzrokuje ostavljaju utisak da je riječ o nečemu veoma opasnom, to ne mora biti slučaj. On često samo zvuči opasnije nego što jeste.

Svi mi kašljemo. I djeca i odrasli se zakašlju i po nekoliko puta dnevno. To je rasprostranjen fenomen, posebno prisutan u predškolskom periodu, a predstavlja naglo izdisanje pri čemu vazduh koji struji tjera sluz i sekret iz disajnih puteva.

Kašalj ukazuje na neku bolest, ali daleko češće predstavlja samo zaštitnu reakciju organizma. Ponekad pomažu čajevi i sirupi, ali kada su teži oblici kašlja u pitanju, potrebna su konkretnija djelovanja. Zato je važno da se roditelji informišu na vrijeme, a u nastavku vam donosimo sve šta biste trebali znati.

Kašalj – bolest ili simptom?

Sadržaj:

Kašalj nije bolest.

Kašalj je simptom bolesti i to one respiratornog sistema. On predstavlja odbrambeni mehanizam putem kog organizam pokušava da oslobodi disajne puteve od svih mogućih stranih čestica i ostalih proizvoda upale.

Osim upale, kašalj može prouzrokovati i obična prašina, dim cigareta, plinovi, nagle promjene temperature i druge prirodne i učestale pojave oko nas.

S obzirom na to da pričamo o simptomu, a ne o konkretnoj bolesi, on se ne liječi već suzbija. Odnosno traži se način da se olakša i ublaži njegovo ispoljavanje.

suhi-kasalj-kod-djece

Sirupi, čajevi i inhalacije su neki od načina da se simptomi kašlja ublaže. Daju pozitivne rezultate i uglavnom su praktični za djecu koja do predškolske dobi ne nauče iskašljavati sekret, već ga uglavnom gutaju. Zato često dojenčadi povraćaju sekret, sluz i hranu – sekret se slijeva iz nosa ili sinusa u ždrijelo.

Redovno uklanjanje pomenutog sekreta je bitno upravo iz tog razloga, a preporučuje se i ispiranje nosa fiziološkom otopinom, kao i redovan i dovoljan unos tečnosti. U slučaju neproduktivnog kašlja, korisne su inhalacije fiziološkom otopinom jer smanjuju iritaciju sluznice, zbog koje i dolazi zbog kašlja.

Vrste kašlja kod djece

Razlikujemo produktivni i neproduktivni kašalj, odnosno suhi kašalj i onaj sa sekretom.

Produktivni kašalj je vlažan. Prilikom njega dijete iskašljava sekret ili ga jednostavno ne može iskašljati jer je zarobljen u disajnim putevima, pa dolazi do toga da ga dijete djelimično proguta nakon kašlja.

Druga vrsta jeste neproduktivni, suhi kašalj. On nastaje zbog nadraženosti sluznice grla koja je suha. Dakle, kod ovog kašlja nema sekreta, a cilj liječenja jeste umiriti kašalj, smiriti osjetljivost i obložiti zaštitnim slojem sluzi kako bi se izbjegao nadražaj.

Osnovna razlika, kao što ste mogli vidjeti, leži u samom nastanku sluzi. Kod produktivnog kašlja dešava se prekomjerno stvaranje sluzi, koja se potom nakuplja u bronhima i uzrokuje otežano disanje. Organizam je zato pokušava izbaciti vani. Dakle, potrebno je razrijediti i pokrenuti gusti sekret. Kod suhog kašlja je cilj suprotan, a sastoji se u smirivanju osjetljivosti sluznice.

Lijek protiv kašlja

Djelotvoran lijek protiv kašlja su sirupi koji će ili olakšati iskašljavanje ili smanjiti podražaj na kašalj. U svim apotekama moguće je pronaći široku ponudu različitih sirupa koji su uglavnom napravljeni na bazi sljeza, bršljanja i bokvice. Svaka od ovih biljaka ima drugačije dejstvo i treba da se pažljivo izabere, inače bi se kašalj kod djece mogao odužiti i zakomplikovati.

Sirup za kašalj – kako izabrati pravi?

Kao najkorišćenije i najefikasnije biljke za sirup protiv kašlja izdvajaju se bokvica, sljez i bršljan, a u zavisnosti od toga koja je baza određeno je i dejstvo samog sirupa.

  • Bokvica ublažava produktivni kašalj a djelotvoran je i kod ostalih plućnih i bronhijalnih bolesti. Osim toga, pojedini sastojci u njemu djeluju antibiotski.
  • Sljez se koristi za ublažavanje suhog kašlja.
  • Bršljan sirupi razrjeđuju sekret i omogućuje iskašljavanje, a ujedno i smiruju podražaj na kašalj.

Prirodni lijek protiv kašlja

Najbolja prirodna pomoć protiv kašlja su čajevi, domaći sirupi i inhalacije toplim čajevima. Važno je da se pije mnogo tećnosti, a to znači da treba da tjerate svoje dijete na povećanu konzumaciju iako ističu kako im se ne pije ili kako ne mogu. To isto važi i u slučaju visoke temperature. Čaj i voda otapaju zarobljeni sekret i pospješuju iskašljavanje.

kasalj-kod-djece-sirup-za-kasalj

Kod produktivnog kašlja od pomoći su čajevi napravljeni od sljedećih namirnica:

  • timijana,
  • anisa,
  • bršljana,
  • majčine dušice,
  • metvice,
  • komorača,
  • eukaliptus,
  • bazge,
  • metvice,
  • borovice,
  • bora,
  • divizme,
  • jaglaca i
  • sladića.

Pomenute je moguće uzimati u vidu čaja, pijenjem, ili inhaliranjem.

Kod suhog kašlja, za smirivanje je poželjno djetetu davati čajeve od sljedećih namirnica:

  • bokvica,
  • korijen i list sljeza ili
  • stolisnika.

U ovom slučaju pogodnija je inhalacija jer se na taj način sluznica tretira na neagresivan način.

Postoje biljke koje se mogu koristiti kod obje vrste kašlja. To su islandski lišaj i bršljan. Zato je čest slučaj da je sirup za kašalj napravljen od ovih biljaka jer istovremeno i otapaju sluz i umiruju sluznicu.

Osim čajeva, postoje i verzije prirodnih sirupa koje možete napraviti u svom domaćinstvu. U nastavku vam prenosimo dva korisna recepta, jedan za produktivni jedan za suhi kašalj.

Za iskašljavanje sekreta kod produktivnog kašlja

Za spremanje sirupa koji pomaže iskašljavanje sekreta potrebno vam je:

  • 200 g šećera,
  • 200 ml vode,
  • 1 kašičica sjemenki lana,
  • 1 kašičica kadulje,
  • 1 kašičica sljeza i
  • 1 limun (isjeckan na kockice sa korom).

Sve sastojke pomiješajte i kuhajte na laganoj vatri nekih 30 minuta. Procijedite i ukoliko smatrate da je potrebno, zasladite medom u željenoj količini. Napravljeno koristite kao sirup, nekoliko puta u toku dana po 1 kašiku.

Za smirivanje suhog kašlja

Sporija verzija recepta: Za pravljenje sirupa za suhi kašalj potrebna vam je smreka, jela ili bor. Zato je najbolje da u proljeće uberete mlade izdanke, stavite ih u posudu i pospete ih šećerom. Postupak ponavljate dok ne popunite cijelu staklenu posudu. Posljednji sloj treba da bude šećerni. Staklenu posudu potom pokrijte i stavite na sunce. Na takvom osunčanom mjestu treba da ostane nekoliko sedmica. Kada se šećer otopi u potpunosti, a izdanci postanu smeđi, možete dobijeni sirup procijediti i spremiti.

prirodni-lijek-za-kasalj

Brža verzija recepta: U 1 l vode skuhajte 5 šaka smreke i procijedite. Potom ukuhajte 1 kg meda ili šećera dok ne dobijete smjesu koja je gusta kao sirup.

Još neki prirodni lijekovi za kašalj

  • Žlica meda i prstohvat bijelog bibera su idealni za kašalj. Uzimati 2-3 puta dnevno, 4-5 dana. Smjesa omekšava sekret i tjera tijelo da ga iskašlje.
  • Čaj od đumbira je odličan izbor ako kašalj prati prehlada. Piti 3-4 puta dnevno. Poželjno i jesti sirove đumbirove oraščiće.
  • Jednako dobro dejstvo ima i rashlađen čaj od maline i cijeđeni sok od narandže, oboje sa dodatkom meda.
  • Sok pečenog crvenog luka, čaj od biljke gavez i med čine odličan sirup protiv kašlja. Pijte ga svakodneno.
  • Pomiješajte toplo mlijeko i kurkumu i popijte dva puta u toku dana ukoliko je kašalj uzrokovan bakterijama.
  • Za čišćenje nakupljenog sekreta dobro je ispiranje grla toplom vodom u kojoj je rastopljena so.
  • Pomiješajte 5 ml soka od luka i med, pa dva puta u toku dana pijte dobijeni napitak.
  • Izmiksajte med i svježi bosiljak i uzimajte ga dva puta dnevno.
  • Napravite pastu od ¼ kašičice crvene paprike, isto toliko smrvljenog đumbira, 1 čajnu kašičicu jabukovog sirćeta, 1 kašičicu meda i 2 kašičice vode. Pastu koristiti po 1 kašičicu tokom napada kašlja.
  • Ukoliko nemate osjetljiv želudac, probajte sa 2-3 režnja češnjaka izgnječena sa klinčićem. Sve ubacite u čašu mlijeka ili vode da kuha prilično dugo, odnosno dok se ne prepolovi prvobitna količina. Procijedite, dodajte šećera za ljepši ukus i konzumirajte dva puta dnevno minimalno 7 dana.
  • Glavicu luka skuhajte u vodi i popijte dobijenu tečnost. Možete takođe zasladiti za bolji ukus, ali i dodati sok od limuna i med.
  • U vrelu vodu ubacite tri češnjaka, jednu kašičicu origana i ostavite na vatri 4-5 minuta. Pijte kao takvog ili dodajte u mlijeko.
    ¼ šoljice vode, 2 kašičice meda, sok od limuna, malo cimeta i list eukaliptusa pomiješajte i stavite da odstoji, a potop popijte.
  • List eukaliptusa prokuhajte, a onda inhalirajte 10-ak minuta.

Kako smiriti kašalj?

U nastavku pročitajte kako reagovati na koju vrstu kašlja, odnosno kako smiriti kašalj kod djece u određen situacijama. U zavisnosti od toga kakav je kašalj određuje se tretman, to nemojte zaboraviti ni u jednom trenutku.

produktivni-kasalj-kod-djece

Suh i dubok kašalj

Ovakav kašalj javlja se u sred noći uglavnom, a zvukom podsjeća na oglašavanje foke. Tipično za njega je da ga prati utvrđen ritam. Tokom dana stanje je znatno bolje, ali noću se pogoršava i zna biti propraćeno povišenom temperaturom. Uz to, moguće je da ga prati i pištav zvuk svaki put kada dijete udiše.

Da biste pomogli djetetu u ovakvim situacijama, odvedite ga u kupatilo i tamo provedite sa njim 5 minuta dok je prostorija ispunjena parom. Razlog tome je što vlaga iz vazduha spušta sluz iz pluća i samim tim ublažava kašalj. Takođe, djetetu ugrijte pidžamu na radijatoru prije oblačenja, a sobu izvjetrite, kako bi ušao hladan i vlažan vazduh.

Ukoliko se stanje samo pogoršava, a ovi savjeti ne djeluju, pozovite doktora kako bi vam prepisao odgovarajući lijek.

Zreo kašalj bez otežanog disanja i pratećih zvukova

Osim činjenice da je kašalj zreo i da ga ne prati otežano disanje i prateći zvukovi koji inače zabrinjavaju roditelje, kod ove vrste pojavljuje se kihanje, suzenje očiju, curenje nosa i na kraju povišena temperatura, ali do 38 stepeni C najviše.

Najdjelotvornija pomoć djetetu je redovno čišćenje začepljenog nosića, jer sluz iz nosa nadražuje na kašalj. Ukoliko imate bebu i veoma malu djecu, može vam pomoći aspirator za izvlačenje sluzi i kapi za nos. Prije upotrebe potrebna je konsultacija sa pedijatrom.

Ako vidite da do poboljšanja nije došlo ni nakon desetak dana, treba da se konsultujete sa doktorom. Moguće je da postoji nekakva bakterijska infekcija sinusa koja se često razvije u prehladu, a osim toga postoji mogućnost i da je riječ o alergijama, astmi ili upali pluća. Svakako ovo su najteži oblici, pa ne treba da se prepadate i prvo njih imate na umu.

Napadi suhog kašlja sa otežnim disanjem

Dijete teško diše, jedva dolazi do daha, kašalj je suh, a svemu prethode blaži simptomi prehlade bez temperature. Bebe mogu imati jači oblik te prehlade, zajedno sa začepljenim nosom, a ovo stanje često dovodi do febrilnih konvulzija i kratkotrajnog prestanka disanja, koje zna biti naizgled itekako strašno.

kasalj kod djece sirup za iskasljavanje

Ako se vremenom kašalj ne smanji već postane intenzivniji, pozovite doktora. Bebe je najčešće potrebno hospitalizovati, radi redovnog praćenja, a bolest se liječi antibioticima.

Uporan kašalj nakon obroka i intenziviran u ležećem položaju

Osim što je kašalj uporan i intenziviran tokom ležanja, od simptoma se pojavljuje i povraćanje/bljuckanje i podrigivanje. Bebe koje pate od ovoga uglavnom su plačljive, a starija djeca otežano dišu i postanu izbirljiva oko izbora hrane.

Ako se kašalj ne povuče nakon dvije sedmice, obratite se doktoru. Često ćete dobiti savjet da se beba drži uspravno nekih pola sata u uspravnom položaju, a moguće je i da se prepišu odgovarajući lijekovi.

Hrapav, suh ili zreo kašalj

Ovaj kašalj se javlja u jednakim intervalima i može biti i suh i zreo, u zavisnosti od situacija. Dijete je često malaksalo, a prate ga i bol u grlu, glavobolja, bolovi u mišićima, kao i mučnina i povišena temperatura.

Poželjno je da se obratite doktoru ako temperatura pređe 38 stepeni Celzijusa (mjerena ispod pazduha). Pogotovo ukoliko temperaturu ujedno prati povraćanje, proliv i manjak apetita.

Doktor će u ovom slučaju preporučiti metode kojima se sprečava dehidratacija, a to je najprije davanje dosta tekućine. Uz to, da bi se spriječila eventualna gripa, potrebno je raspitati se kod doktora o cijepljenju. Preporučeno je da se isto obavi između 6. i 23. mjeseca starosti djeteta, jer su tada ona najviše podložna gripama, odnosno komplikacijama koje nastaju zbog gripe.

kasalj-prirodni-lijek-sirup

Svaka mama treba da zna…

  • Sirupi za ublažavanje kašlja: pitajte doktora da vam pomogne da izaberete odgovarajući sirup za kašalj. Korišćenje pogrešnog sirupa, pogotovo kad je kašalj zreo, može napraviti samo veći problem i produžiti period oporavka. Sirup se bira na osnovu baze od koje je napravljen, jer drugačije biljke proizvode drugačija dejstva.
  • Sredstva za razrjeđivanje sekreta: najbolje i nezmjenjivo sredstvo za razrjeđivanje sekreta i ublažvanje kašlja je voda. Ipak, postoje različita sredstva u prodaji, pa možete takođe tražiti pomoć doktora. Ili djetetu naprosto davati dosta tečnosti.
  • Tablete za cuclanje: Ovakve tablete uglavnom izazivaju povećanje produkcije pljuvačke, a to konsekventno uzrokuje olakšano disanje. Važno je napomenuti da djeci mlađoj od 4 godine ne treba davati ove tablete jer mogu izazvati gušenje. Takav je slučaj sas vim tvrdim bombonama, ne samo sa ovim tabletama za cuclanje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *