Jednako važnu ulogu u podizanju samopouzdanja, empatije i poštovanja kod dječaka imaju i majke i očevi. Možda su dani kada je dječacima ponavljano da treba da se ponašaju “jako i čvrsto”, te da treba da bud “pravi muškarci” pri kraju, ali odgoj dječaka danas ima novi nivo izazova ili stvari o kojima treba razmišljati i pričati.
Zdrav “osećaj sebe” važna je zaštita od opasnosti koje se javljaju tokom puberteta, ali i od očekivanja koje društvo gomila na ramenima, posebno kod dječaka. Očekivanja koja dovode do straha od neuspjeha, i briga koje mogu ugušiti i uništiti samopouzdanje.
Projekat Rap, neprofitni program podizanja svijesti o obrazovanju, nedavno je pitao 3.000 britanskih tinejdžera o čemu su sve zabrinuti u životu, a rezultati mogu iznenaditi roditelje muške djece: generalno, dječaci i djevojčice svih starosnih grupa su najviše zabrinuti za njihov uspjeh u školi; dječake dobi između 13 i 14 godina najviše brine njihov izgled, prateći njihov društveni život i prijateljstva; djecu od 15 do 18 godina najviše brine seks, a zatim i njihova budućnost. Ovakve brige teško bi mogle biti opisane kao male i nebitne. Kako da kao roditelj pomognete svojoj djeci u ovome?
Pažljivo slušajte i posmatrajte
Sadržaj:
Istraživanja neurološkog i emocionalnog razvoja kod dječaka pokazala su da znatno zaostaju za djevojčicama u svojim društvenim sposobnostima do sedme godine života. Dječaci teže dijele sa drugima ono o čemu razmišljaju, pa roditelji moraju potražiti znakove da li nešto možda nije u redu. Ako vaš sin uvijek stavlja fokus na sebe, upoređujući sebe sa prijateljima, ljut ili neprijateljski, i izbegavajući stresne situacije, njegovo samopouzdanje je najverovatnije pod pritiskom. Provedite vrijeme u nekoj zabavnoj aktivnosti sa svojim sinom i učinite ga posebnim, jer će vam ovo dati priliku da postavite neugodna pitanja kasnije.
Superjunak u svim oblicima i veličinama
Jedna trećina dječaka dobi između šest i osam godina je zabrinuta zbog svoje tjelesne težine, pokazalo je nedavno istraživanje organizacije Common Sense Media, neprofitne organizacije koja se nada da će podići svijest o učinku tehnologije na djecu. A do trenutka kada krenu u srednju školu, 40% dječaka aktivno radi na poboljšanju svog fizičkog izgleda i nabildavanju tijela, što se najviše dovodi u vezu sa medijskim pritiskom u kom je nestvarna slika javnih ličnosti nametnuta kao cilj kom društvo treba da teži. Takođe, roditelji treba da budu svjesni da su i dječaci jednako osjetljivi kao djevojčice kada je u pitanju fizički izgled.
Očevi
U dobi od šeste do 14 godine, dječaci imaju želju da više vremena provode sa očevima kako bi im pomogli u “cementiranju” njihovog identiteta. To je takođe važna prilika da očevi prenesu pozitivan pogled na svijet i na sebe. Dječaci će kopirati svoje očeve, kopiraće i način postupanja oca prema majci. Oni će preuzeti stavove oca (bez obzira da li ste rasista, trajna žrtva, optimista ili osoba koja brine o pravdi i tako dalje). Dječaci će moći da pokažu svoja osjećanja samo ako i očevi mogu pokazati svoja… Učite svog sina da poštuje žene i da poštuje samog sebe.
Majke
U ranim godinama majke kroz poakzuju kako treba voljeti druge, pokazati ljubaznost i uče djecu empatijom – i sve ovo je neophodno za zdrav osjećaj sebe. U kasnijim tinejdžerskim godinama, mame su dobro pozicionirane da izgrade povjerenje svojih sinova tako što će ih naučiti da djevojke cijene “ljubaznost, razgovor i humor”.
Slobodno vrijeme
Od vitalnog je značaja da se utiče na dečake i devojčice da mora biti određeno vrijeme koje provode na internetu, slobodno vrijeme koje posvjećuju za sebe i vrijeme za prijatelje. Da biste izbjegli brinu o druženju, ohrabrujte svoju djecu da pozovu svoje prijatelje kući, ali ne zaboravite da postavite neka kućna pravila, tako da shvate da je poziv zasnovan na uzajamnom poštovanju.