Veliki broj trudnica osjeća neki vid bolova u stomaku. Neki su jači, neki slabiji, nisu svi ni istog porijekla, a danas ćemo napraviti razliku i objasniti one koji treba da vas brinu i one koje možete zanemariti.
Bolovi u stomaku tokom trudnoće su sasvim normalna i česta pojava. Ukoliko se javljaju kao povremena nelagodnost, onda ne treba da budete zabrinuti jer je taj vid potpuno bezazlen. Ipak, može biti i znak nečega ozbiljnijeg. Upravo zato ćemo vam u nastavku opisati najčešće uzroke bolova u trudnoći. Svakako, naglašavamo to sada i naglasićemo opet – nikada nemojte dijagnozu uspostavljati sami.
Ukoliko osjetite grčeve, bolove sa krvarenjem, iscjetkom, temperaturom, groznicom, ako osjetite neugodnost tokom mokrenja ili mučninu praćenu povraćanjem – posavjetujte se sa doktorom. Njegov stav i zvanični nalazi su ti koji jedini zasigurno mogu definisati šta vam je u datom trenutku i kako da riješite nastali problem.
Bolovi u trudnoći koji su opasni i njihovi uzročnici
Sadržaj:
U nastavku ćemo izložiti uzročnike bolova u stomaku tokom trudnoće koji spadaju u kategoriju opasnih i na koje morate obratiti posebnu pažnju. Ima ih više, različitog tipa, iako su simptomi često veoma slični. Svakako, bitno je da djelujete brzo ukoliko dođe do bilo kog tipa.
Izvanmaterična trudnoća
Vanmaterična odnosno izvanmaterična trudnoća je takvo stanje u kom se fetus zametne u dio van materice, uglavnom u jajovodu. Ovo stanje može dovesti do jakih bolova koji su praćeni drugim simptomima u ranom periodu trudnoće.
Činjenica je da se izvanmaterična trudnoća mora liječiti na vrijeme kako ne bi životno ugrozila samu trudnicu. Neki od simptoma koji su prisutni ako je riječ o ovakvoj trudnoći su: bol, osjetljivost stomaka i karlice, krvarenje ili iscjedak (crvene ili smeđe boje, povremeni i konsantni), bol koju intenzivira pojačana aktivnost ili ona koja se javlja za vrijeme kašlja zbog pomijeranja crijeva, kao i bolovi u ramenima.
Ukoliko su prisutni navedeni simptomi, obavezno otiđite kod doktora. Ovo stanje može biti i te kako rizično za trudnicu. A ukoliko je krvarenje jako, osjetite ubrzan puls, nesvjesticu i počnete gubiti boju – pozovite hitnu.
Spontani pobačaj
Spontani pobačaj predstavlja gubitak ploda koji se desi najkasnije do 20 nedjelje trudnoće. Prvi simptom koji se pojavljuje jeste pojava vaginalnog isjetka ili krvarenje, a to je praćeno bolovima u stomaku koji traju i do nekoliko dana.
Pročitaj više: Računanje trudnoće po sedmicama
Samo krvarenje može biti veoma obilno ali i blago, a i bolovi se razlikuju od slučaja do slučaja. Nekada su povremeni, nekad stalni, neko osjeti oštru bol, a neko pak blagu. Svakako, više će se osjećati kao neki vid pritiska na karlicu ili boli u leđima.
Ukoliko imate krvarenje koje je praćeno bolovima, treba da se odmah bez odugovlačenja obratite doktoru.
Prijevremeni porođaj
Prijevremeni porođaj predstavlja otvaranje grlića materice uzrokovan kontrakcijama, a koje se dešava prije 37. nedelje trudnoće.
Saznaj više:
U slučaju sljedećih pojava i simptoma, obavezno pozovite doktora ili babicu:
- vaginalni iscjedak ili promjene u istom (rjeđi, vodenastiji, sličniji šlajmu ili krvav),
- vaginalno krvarenje ili tačkice krvi,
- bolovi u stomaku, poput menstrualnih, pri čemu se javljaju četiri ili više grčeva u toku jednog sata,
- pritisak u predijelu karlice,
- bol u donjem dijelu leđa.
Odvajanje posteljice
Odvajanje posteljice je izuzetno ozbiljno stanje koje može ugroziti i sam život trudnice. Ono nastaje u slučajevima kada se posteljica odvoji od materice, bilo djelimično bilo u potpunosti, prije nego se beba rodi.
Od simptoma najprije izdvajamo iznenadno krvarenje, iako u rijetkim slučajevima može da se desi i da u početku nema krvarenja. Može se pojaviti i iscjedak ili tačkice krvi, ili ukoliko pukne vodenjak onda i do pojave krvave tečnosti.
Osim svega toga, moguće je da je materica osjetljiva, pa da osjetite bol leđima, kontrakcije, stalnu bol sličnu grču itd. A osim navedenog vjerovatno ćete osjetiti povećanu aktivnost vaše bebe.
Preeklampsija u trudnoći
Preeklampsija u trudnoći je veoma kompleksan poremećaj koji može uzrokovati velike promjene u krvnim sudovima i može uticati na brojne organe poput jetre, bubrega, mozga i posteljice.
Ovaj problem će biti dijagnostikovan ako nakon 20. nedelje trudnoće budete imali povišen pritisak ili proteine u urinu. Simptomi koji se pojavljuju su nadutost područja ispod očiju, kao i otečenost lica, ruku, stopala i zglobova.
Pored svega navedenog, sa preeklampsijom se može pojaviti i jaka bol kao i osjetljivost u gornjem dijelu stomaka, ali i glavobolja, zamagljen vid, mučnina sa povraćanjem (ili bez), kao i pojava tačkica isped očiju.
Sve o mučnini u trudnoći te kako da se nosite sa njom pročitajte ovdje.
Infekcija urinarnog trakta
Činjenica je da su žene sklone, odnosno podložne, urinarnim infekcijama tokom trudnoće, a to pogotovo važi za onu bubrega.
Pod simptome upale bešike uvršavamo sljedeće:
- bol,
- neugodnost,
- peckanje za vrijeme nužde,
- neugodnost u dijelu karlice,
- bol u donjem dijelu stomaka,
- potrebu za mokrenjem,
- mutan urina
- tragovi krvi u urinu,
- neugodan miris.
Konkretan znak da se obična infekcija proširila na bubrege jeste temperature koja je propraćena groznicom, znojenjem, boli u donjem dijelu leža, mučnina sa povraćanjem ili bez i na kraju već spomenuti tragovi krvi u urinu.
Bolovi u trudnoći koji su bezopasni i njihovi uzročnici
Iako sve gore pomenute napomene izgledaju strašno i predstavljaju opasnost, postoje i bolovi koji se jave u predijelu abdomena tokom trudnoće a koji ne znače da je nastupila opasnost po zdravlje bebe ili trudnice. Primjer tome je podatak da se bol u stomaku može osjetiti nakon orgazma. Dok god nema nekih drugih bitnih simptoma, nema prostora ni za veliku brigu.
U nastavku vam donosimo primjere stanja u kojima trudnice mogu osjetiti bol u stomaku, a koji ne predstavljaju opasnost za bebu i trudnicu.
- Osjećaj nadutosti i gasova, a razlog tom je što trudnoća uglavnom usporava probavu. Ova stanja mogu biti propraćena i povremenim bolovima.
- Opstipacija je još jedan od razlog koji uzrokuju osjećaj boli u stomaku. Hormoni tokom trudnoće usporavaju prolazak hrane kroz probavni sistem, a materica vrši pritisak na rektum, što sve može uzrokovati zatvor.
- Bol u ligamentima javlja se kao oštra i može se osjetiti u donjem dijelu stomaka, sa jedne ili obje strane, kao i u preponama. Uglavnom se pojavljuje u drugom tromjesečju kada se ligamenti rastežu i postaju deblji.
- Bol tokom nagle promjene položaja za vrijeme ležanja, sjedenja ili kašljanja. Isto važi i za bol nakon dužeg perioda kretanja. Suštinski su bezopasni, ali ukoliko traju dugo i kontinuirano, čak i nakon odmora, obratite se doktoru.
- Lažni trudovi, koji se zovu Braxton Hicks kontrakcije, počinju kao blago stezanje materice. Ukoliko se pojave prije 37. nedelje trudnoće one su nerednovne i manje bolne od onih pravih kontrakcija.
Kako olakšati bol?
Bolovi u stomaku tokom trudnoće znaju biti strašni i teško podnošljivi. Ovim tekstom smo vam pokušali razgraničiti situacije u kojima treba da hitno djelujete, jer predstavljaju opasnost po vas i dijete, od situacija koje su uobičajene i bezazlene.
Osim toga, u nastavku vam donosimo nekoliko prijedloga kako da ove bezbjednije bolove olakšate i umanjite koliko god je to moguće. Slijedite ova uputstva:
- Stalno se krećite i po mogućnosti radite lagane vježbe kako biste uklonili bolove uzrokovane gore pomenutom nadutošću i gasovima.
- Spremite toplu kupku ili se tuširajte nešto duže. Ili jednostavno stavite toplu oblogu na mjesto koje je bolno.
- Pijte tečnost jer dehidracija može da izazove lažne trudove.
- Kod lažnih trudova pomaže i ležanje, pa je poželjno da se umirite.
I na kraju, imajte na umu da uvijek treba da vodite računa o tome da se osjećate i hranite zdravo. Onako kako se osjeća majka, takav osjećaj ima i beba. Dok god ste aktivni, osim ukoliko doktor to zabrani, dok god jedete zdravo, probrano, pridržavate se savjeta doktora i određenih zabrana, poput one koja se tiče alkohola i cigareta, vaša beba bi trebala biti dobro.