Svaki početak je težak i to važi i za prva tri mjeseca trudnoće. Najčešći problem su jutarnje mučnine, koje mogu da se regulišu promjenom ishrane.
Jutarnje mučnine
Sadržaj:
Jutarnje mučnine osjeća 50% trudnica, a uz mučninu često ide i povraćanje, kao i obilno lučenje sline. Osim navedenog, javlja se i gubitak apetita. Sve to utiče da su trudnice neraspoložene i da se osjećaju umorno i iscrpljeno.
Hiperemeza ili prekomjerno povraćanje se javlja kod jedne od stotinu žena. Taj se problem može ponoviti i u sljedećim trudnoćama, iako nije uobičajeno. Problem prekomjernog povraćanja (više od šest puta dnevno), izaziva dehidraciju te narušava ravnotežu hranljivih materija, a pacijentice se osjećaju veoma loše zbog iscrpljenosti. Pretpostavka je da pravilna prehrana koja se sprovodi mjesecima prije začeća može spriječiti to stanje.
Kako smanjiti ove tegobe?
Potrebno je uvesti tri obroka u isto vrijeme, jer se na taj način najbolje koriguje metabolizam i stabilizuje nivo šećera u krvi. Između ta tri osnovna obroka u pravilnim vremenskim razmacima se preporučuje uzeti nešto veoma lagano, najčešće proteinske prirode, kao jogurt, mladi sir i sl. Osim toga, između obroka mogu da se uzmu i manje količine voća. U prvim mjesecima se povećava potreba za vitaminima B6 i B12, folnom kiselinom, željezom i cinkom. Mučninu izaziva posebno nedostatak vitamina B6 i cinka.
Ukoliko dolazi do češćeg povraćanja, može doći i do nedostatka magnezijuma. Vitaminski i mineralni dodaci pomažu, ali ih je teško uzimati ako osjećate jaku mučninu. Da bi smanjili mučnine potrebno je jesti češće, ali manje. Takođe se preporučuje unositi tečnosti u dovoljnoj količini, ali to mora biti u manjim dozama. Osim tog, veoma je važno odmarati se dovoljno. Naglo ustajanje i nagli pokreti mogu izazivati mučnine, pa ih je potrebno izbjegavati. Takođe, potrebno je izbjegavati intenzivne mirise koji mogu izazivati mučnine i pojačavati nagon za povraćanjem.
7 najneugodnijih fizičkih promjena u trudnoći o kojima se ne priča
Trudnice su jedine koje imaju privilegiju da moraju večerati. Uzimanje hrane prije spavanja stabilizuje nivo šećera tokom cijele noći. Naravno, ne preporučuju se teški i masni obroci, već lagani i lako svarljivi, poželjno je jesti mladi sir i jogurt.
Korisni savjeti:
- Odmarajte se kad god možete;
- Jedite ono što vam prija;
- Unosite dovoljno tečnosti;
- Češće jedite manje obroke;
- Izbjegavajte masnu ili jako začinjenu hranu.